Beskrivelse
Bemærk: Dette udstyr forhandles ikke af VinoSigns, men skal anskaffes fra producenter selv.
Vinosigns tilbyder konsulentbistand ved anskaffelse af analyseudstyr til Vinerier og Ciderier.
Biosystems har udviklet en række forskellige analyserobotter (Y-15, Y-25, Y-350, BA 200, BA 400) for enzymatiske biospecifikke most, cider og vinanalyser, samt en større porteføjle af analytiske præcisions analyse-kits til disse apparater.
Autoanalyserne er udviklet af de spansk firma Biosystems, der også laver autoanalyzers til den klinisk-kemiske hospitalsverden., og så følge deraf af høj standard og robusthed.
Dette næsten fuldautomatiske spektrophotometiske måleapparat er et af de mest avancerede professionelle analyserobotter inden for vinindustrien, ciderproduktionen, og ølbryggerierne (food and beverage),
Udstyret arbejder udelukkende med biospecifikke analysemetoder, med meget høj grad af både præcision og akkuratesse (korrekthed)
Se nærmere om dette analyseudstyr i denne bruchure: Biosystems enology_admeo
—–og dnne brochure: Biosystems enology_admeo
